Na czym polega podcięcie wędzidełka? Na czym polega ten zabieg chirurgiczny? Zapraszamy do lektury naszego nowego wpisu.
Wędzidełko w jamie ustnej – jaka jest jego rola?
Wędzidełko to niewielki fałd błony śluzowej, który stanowi połączenie dwóch struktur. W jamie ustnej mamy wędzidełko podjęzykowe, wargi górnej i dolnej oraz policzkowe. Wędzidełko podjęzykowe to pionowy fałd pomiędzy dolną powierzchnią języka a dnem jamy ustnej, który umożliwia prawidłowe ruchy języka, a zatem jest istotny przy czynnościach takich jak jedzenie i mówienie. Wędzidełko wargi górnej znajduje się nad siekaczami pomiędzy wewnętrzną powierzchnią wargi a dziąsłami, a wargi dolnej pod siekaczami dolnymi. Wędzidełka wargowe umożliwiają prawidłowe ruchy wargami. Wędzidełka policzkowe znajdują się po obu stronach jamy ustnej pomiędzy wewnętrzną częścią policzków a dziąsłami.
Skutki nieprawidłowej budowy wędzidełka
Podcięcie wędzidełka przeprowadza się w przypadku jego nieprawidłowej budowy – gdy jest zbyt krótkie lub przerośnięte. Taki stan może być przyczyną rozmaitych problemów, takich jak:
-zaburzone ssanie i przeżuwanie
-utrudniona higiena jamy ustnej
-zaleganie śliny i resztek pokarmowych (co przyczynia się do stanów zapalnych i rozwoju próchnicy)
-problemy z poprawną artykulacją głosek
-zwiększone ryzyko wystąpienia wad zgryzu i chorób przyzębia
Co daje podcięcie wędzidełka?
Podcięcie wędzidełka to zabieg, dzięki któremu tkanki złączone przez wędzidełko uzyskują większą ruchomość. Umożliwienie im jej pozwala zaradzić wymienionym wyżej problemom wynikającym z jego nieprawidłowej budowy.
W jakim wieku najlepiej podciąć wędzidełko?
Zabieg podcięcia wędzidełka można przeprowadzić u dzieci i u dorosłych. W przypadku wędzidełka podjęzykowego najlepiej jednak wykonać go jeszcze w wieku noworodkowym, zanim utrwalą się niekorzystne efekty jego nieprawidłowej budowy.
Nie powinno się natomiast zbyt wcześnie operować wędzidełka wargi górnej, bo może po zabiegu pozostać blizna utrudniająca wyrzynanie się zębów stałych.
Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka?
Podcięcie wędzidełka nie jest skomplikowaną ani czasochłonną operacją – z reguły zajmuje tylko kilkanaście minut. Polega na przecięciu błony w poziomie, co umożliwia tkankom uzyskanie większej ruchomości. Nacięcie można wykonać za pomocą skalpela lub lasera. Przez kilka dni po zabiegu może występować krwawienie, ale to naturalne i zazwyczaj nie jest ono duże.
Czy warto podciąć wędzidełko?
W wielu sytuacjach podcięcie wędzidełka jest wskazane, aby uniknąć niekorzystnych skutków jego nieprawidłowej budowy. Jednak czy jest tak w danym przypadku, powinien ocenić lekarz.
Ile kosztuje podcięcie wędzidełka?
Podcięcie wędzidełka w Tatra-Med kosztuje 450 zł. To jednak cena orientacyjna, która może różnić się w zależności od przypadku. Zajrzyj do naszego cennika, aby dowiedzieć się więcej.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o podcięciu wędzidełka, zapraszamy do Tatra-Med. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 433 433 lub wypełniając formularz.