Diastema, czyli przerwa między zębami bardzo często występuje u naszych Pacjentów. Niektórzy z nich uważają ją za uroczą i charakterystyczną, inni z kolei odczuwają kompleksy związane z jej występowaniem. Warto wiedzieć, że diastema może wpływać nie tylko na estetykę uśmiechu, ale również na zdrowie jamy ustnej. Kiedy należy się nią zainteresować i podjąć działania w celu jej eliminacji?
Diastema – czyli?
O diastemie mówimy wówczas, gdy przerwa między górnymi jedynkami wynosi więcej niż 0,5 mm. Warto wiedzieć, że choć diastema kojarzona jest najczęściej właśnie z przednimi siekaczami, to może występować także w przypadku innych zębów. Wówczas przerwy nazywane są tremami.
Przyczyny powstawania diastemy
Nie ma jednej przyczyny powstawania diastemy. Jest to temat znacznie bardziej złożony. Tak więc za potencjalne przyczyny można przyjąć:
- zbyt małe zęby w stosunku do wielkości szczęki
- zbyt duże wędzidełko wargowe
- braki zębowe
- zbyt wczesna utrata zębów mlecznych u dzieci
- ssanie kciuka przez dzieci
- nieprawidłowe połykanie, gdy język napiera na przednie zęby
- choroby przyzębia i dziąseł powodujące utratę zębów
- wady zgryzu
Diastema – poznaj jej rodzaje
Diastema może być fizjologiczna, prawdziwa i rzekoma.
Ta pierwsza występuje w przypadku dzieci w okresie wymiany zębów. Jest to etap przejściowy, więc diastema samoistnie zanika.
Z kolei prawdziwa i rzekoma mogą występować bez względu na wiek Pacjenta. Nie mają one bowiem związku z procesami fizjologicznymi. Jakimi? To ustalane jest podczas kompleksowej diagnostyki. Cały proces rozpoczyna się od ustalenia przyczyny diastemy i wówczas przechodzi się do podjęcia decyzji, czy należy ją leczyć.
Ortodoncja a leczenie diastemy
W przypadku diastemy terapia ortodontyczna jest często stosowaną metodą. Wybór konkretnego typu aparatu ortodontycznego zależy od indywidualnych cech Pacjenta oraz charakterystyki diastemy. W każdym przypadku leczenie ortodontyczne może być czasochłonne, ale efektywnie koryguje problem diastemy. Po zakończonym leczeniu konieczna jest retencja, aby utrzymać osiągnięte rezultaty.
Stomatologia estetyczny a diastema
Jedną z metod stosowanych w stomatologii estetycznej w celu poprawy wyglądu uzębienia jest kompozytowa korekta kształtu i koloru na podstawie analizy szerokości i długości siekaczy i wax up. Cały proces polega na nakładaniu materiału kompozytowego o wysokiej estetyce bezpośrednio na powierzchnię zębów, co umożliwia nadanie im pożądanego kształtu i koloru. Jest to procedura wykonywana podczas jednej wizyty. Bonding charakteryzuje się minimalną inwazyjnością.
Licówki porcelanowe stanowią kolejną alternatywę dla osób z diastemą. Oferują one wysoką trwałość i estetykę. Pokrywając widoczne w uśmiechu powierzchnie zębów, te uzupełnienia protetyczne wymagają kilku wizyt i są kosztowniejsze niż bonding. Każdy rodzaj licówek ma swoje zalety i może być dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji Pacjenta.
Dowiedz się więcej
Chcesz skonsultować swoją diastemę? Zapraszamy do wizyty w naszym gabinecie. Przeprowadzimy wywiad oraz kompleksową diagnostykę, a następnie przedstawimy Ci najlepsze opcje. Zapisz się do nas telefonicznie +48 530 433 433 lub poprzez wygodny formularz kontaktowy, który znajdziesz na stronie.