W Tatra-Med oferujemy różne rodzaje protez. Jedną z metod dających najlepsze rezultaty jest proteza All-on-X. Na czym polega to rozwiązanie i czym różni się od innych?
Co to jest proteza All-on-X?
All-on-X to wyjątkowa metoda rekonstrukcji uzębienia, stosowana w przypadku całkowitego braku zębów w łuku. Proteza ta ma formę mostu mocowanego na czterech lub sześciu implantach, który odbudowuje pełny łuk.
Czym All-on-X różni się od tradycyjnych protez?
Do głównych cech, które wyróżniają tę metodę, należy ograniczenie liczby implantów. Zamiast każdy brakujący ząb zastępować osobnym implantem, wystarczą cztery lub sześć do rekonstrukcji całego łuku. To nie tylko oszczędność kosztów, ale też dzięki temu leczenie jest mniej inwazyjne, a tkanki szybciej się goją.
Tradycyjne protezy przywracają funkcjonalność jamy ustnej w dość niewielkim stopniu. Mocowanie na implantach sprawia, że proteza All-on-X przywraca funkcjonalność w stopniu znacznie bardziej zbliżonym do naturalnej. Dzięki temu można bez obaw jeść nawet twarde pokarmy, takie jak orzechy. Można także w pełni cieszyć się smakiem potraw, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych protez, All-on-X nie posiada części podniebiennej. Oznacza to, że nie blokuje ona receptorów smakowych.
W tradycyjnych protezach siły żucia są przenoszone na śluzówkę. W All-on-X jest inaczej – zamocowanie na implantach sprawia, że te są przenoszone na kość. Dzięki temu odzyskuje ona fizjologiczne obciążenie i w ten sposób zostaje spowolniony proces jej zaniku, który jest następstwem braków zębowych.
Do protezy All-on-X stosujemy między innymi cyrkon, który odznacza się wysoką estetyką, nie ustępującą naturalnemu szkliwu – nawet sposób, w jaki odbija światło, odpowiada temu, jaki charakteryzuje prawdziwe zęby.
Jak przebiega leczenie metodą All-on-X?
Pierwszym krokiem jest konsultacja. Obejmuje ona przegląd stomatologiczny oraz wywiad lekarski. Lekarz poznaje w ten sposób nie tylko stan jamy ustnej Pacjenta, ale też dowiaduje się o jego ogólnym stanie zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem chorób przewlekłych. To ważne, ponieważ niektóre z tych chorób stanowią przeciwwskazanie do zastosowania określonych metod leczenia.
Diagnostyka poprzedzająca leczenie implantologiczne to przede wszystkim tomografia komputerowa. Dzięki tym badaniom lekarz poznaje dokładnie strukturę tkanki kostnej Pacjenta i może odpowiednio zaplanować leczenie i lokalizację implantów, tak by terapia była skuteczna i bezpieczna dla Pacjenta.
Jak już wspomnieliśmy, zabiegi przygotowawcze w przypadku All-on-X zazwyczaj nie są potrzebne, można więc stosunkowo szybko przystąpić do implantacji. Polega ona na nawierceniu kości żuchwy lub szczęki i wkręceniu w nią implantów. Po zagojeniu tkanek i integracji implantów z kością (proces ten trwa 3-6 miesięcy) mocujemy docelową protezę.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o metodach odbudowy braków zębowych, zapraszamy do Tatra-Med. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 433 433 lub wypełniając formularz.