Ząb zatrzymany – co to takiego? Po czym poznać, że ząb został dotknięty tą przypadłością? Czy istnieją sposoby, by zaradzić temu problemowi? Nasz najnowszy wpis odpowie na te pytania.
Co to jest ząb zatrzymany?
Ząb zatrzymany to taki, któremu nie udało się osiągnąć płaszczyzny zgryzu, chociaż okres jego fizjologicznego wyrzynania został już zakończony. Mimo, że pod względem anatomicznym taki ząb jest w pełni wykształcony, to jednak nie wyrznął się prawidłowo nad powierzchnię dziąsła. Dotyczy to najczęściej trzech zębów trzonowych (ósemek) i drugich przedtrzonowych (piątek).
Wyróżnia się dwa rodzaje tego schorzenia:
-ząb zatrzymany częściowo – kiedy fragment korony zęba widoczny jest wewnątrz ust
-ząb zatrzymany całkowicie – kiedy korona zęba jest całkowicie pokryta przez kość i dziąsło.
Przyczyny zatrzymania zęba
-brak miejsca w łuku zębowym – zawężone łuki zębowe, wada zgryzu
-zbyt wcześnie lub zbyt późno wyrznięty ząb mleczny
-urazy okolicy wyrostka zębodołowego szczęki i/lub żuchwy
-niedobory witamin, głównie witaminy D3
-czynniki genetyczne
Jak rozpoznać zatrzymany ząb?
Skąd wiadomo, że doszło do zatrzymania zęba? W wielu przypadkach można samemu , zauważyć, że w łuku zębowym brakuje jakiegoś zęba. Zęby zatrzymane mogą też sprawiać wiele kłopotów, np. być przyczyną dolegliwości bólowych, stanów zapalnych czy powodować resorpcje zębów sąsiadujących z nimi. Diagnostyka zębów zatrzymanych obejmuje przeprowadzenie wywiadu medycznego, badanie pacjenta oraz dokładną analizę zdjęć rentgenowskich.
Zatrzymany ząb – jak przebiega leczenie?
W zależności od rodzaju i miejsca zatrzymania, a także potencjalnych dolegliwości spowodowanych tym zaburzeniem można wyróżnić w postępowaniu:
-obserwację – kiedy zatrzymany ząb jest bezobjawowy
-chirurgiczne usunięcie zęba
–leczenie ortodontyczne – jeśli istnieje możliwość wprowadzenia zęba do łuku
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli zainteresował Cię temat zębów zatrzymanych i chciałbyś się więcej dowiedzieć o tym problemie, zapraszamy do Tatra-Med. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 433 433 lub wypełniając formularz.