Licówki mogą zmienić wygląd Twojego uśmiechu. Ale które lepiej wybrać – kompozytowe czy porcelanowe? Decyzja należy do Ciebie. My tylko przedstawimy ich mocne i słabe strony.
Licówki – co to takiego?
Licówki to rodzaj cienkich płatków mocowanych na zewnętrznej (czyli właśnie licowej) stronie zębów. Ich zadaniem jest maskowanie niedoskonałości uzębienia – przebarwień, ukruszeń, drobnych wad zgryzu, zbyt dużych przerw między zębami. Licówki pozwalają dokonać korekcji zarówno kształtu jak i koloru zębów. Te płatki o grubości nie większej niż 1 mm mogą być wykonane z materiału kompozytowego lub porcelany. Który z tych materiałów lepiej się sprawdza? Przyjrzyjmy się bliżej obu tym typom licówek.
Licówki kompozytowe
Ten rodzaj licówek jest wykonywany z takiego samego światłoutwardzalnego materiału kompozytowego, jaki służy do wykonywania wypełnień stomatologicznych. Wykonuje się te licówki bezpośrednio na zębach – materiał jest nakładany warstwowo aż do momentu, gdy osiągnięty zostanie zamierzony efekt.
Ponieważ licówki zakłada się, aby poprawić estetykę uzębienia, trzeba odpowiedzieć na pytanie, jak dobrze spełniają one tę funkcję. Estetyka licówek kompozytowych jest dla wielu Pacjentów w zupełności zadowalająca, chociaż ich jednolity kolor może sprawiać czasem nieco sztuczne wrażenie.
Twardość kompozytu jest zbliżona do tej, jaką ma naturalne szkliwo, dzięki czemu zęby przeciwstawne nie ulegają ścieraniu. Materiał kompozytowy ma jeszcze jedną zaletę – łatwo można go nadbudować, korygować i polerować, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przypadku uszkodzenia lub odkształcenia licówki można więc często naprawić ją bez większych problemów.
Licówki kompozytowe są też dobrym wyborem dla tych Pacjentów, którzy chcą zaoszczędzić czas i pieniądze. Ponieważ licówki kompozytowe wykonuje się bez wsparcia laboratorium techniki dentystycznej, są tańsze i można wykonać je w całości już w trakcie jednej wizyty w gabinecie.
Przy tych wszystkich zaletach licówki kompozytowe są jednak mniej wytrzymałe niż porcelanowe, istnieje więc większe ryzyko ich pęknięcia. Z biegiem czasu mogą też ulegać przebarwieniom i wymagać wymiany na nowe. Trzeba zdawać sobie sprawę, że licówki kompozytowe nie są rozwiązaniem na stałe. Ich żywotność wynosi od dwóch do pięciu lat, później powinno się je wymienić na nowe.
Licówki porcelanowe
Licówki porcelanowe odznaczają się lepszą estetyką niż te z kompozytu. Doskonale imitują naturalne szkliwo, nawet sposób, w jaki odbijają światło, odzwierciedla naturalną powierzchnię zębów.
Porcelana to trwalszy materiał od kompozytu. Dzięki temu wykonane z niej licówki są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich żywotność jest o wiele dłuższa niż kompozytowych – wynosi kilkanaście lat. Porcelana jest też materiałem biozgodnym i nie jest podatna na odkładanie się osadu i kamienia. Długo więc spełnia swoje funkcje estetyczne.
Trzeba jednak również zdawać sobie sprawę, że licówki porcelanowe są droższe niż kompozytowe, a ich wykonanie zabiera więcej czasu, ponieważ są wykonywane na wymiar, co wymaga pobrania wycisku zębów lub wykonania skanu wewnątrzustnego i przygotowania licówek w laboratorium. Cierpliwość jednak może się opłacić, ponieważ właśnie dzięki wykonywaniu na wymiar licówki porcelanowe mogą być idealnie dopasowane do kształtu i wielkości zębów.
Licówki cyrkonowe
Licówki cyrkonowe, czyli pełnoceramiczne, mają podobne właściwości jak licówki porcelanowe. O ile jednak licówki porcelanowe wykonane są z masy porcelanowej, na którą składają się masa akrylowa, ceramiczna i inne materiały, tak licówki pełnoceramiczne różnią się budową.
Są one zbudowane warstwowo – posiadają warstwę szkliwa oraz porcelanową zębinę. Podbudową pod taką licówkę jest porcelana wykonana z cyrkonu lub tlenku glinu.
Co możesz zrobić?
Jeżeli nie jesteś w pełni zadowolony z estetyki swojego uzębienia, licówki mogą być dobrym sposobem, aby to zmienić. Przyjdź do Tatra-Med, a zajmiemy się Twoim problemem i zaproponujemy odpowiednie rozwiązanie. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 433 433 lub wypełniając formularz.