Pozornie budowa zębów wydaje się prosta, jednak po bliższej analizie okazuje się, że jest wręcz przeciwnie! To nie tylko korony i korzenie, lecz zespół powiązanych ze sobą tkanek, które należy utrzymywać w dobrej kondycji. Aby wiedzieć, dlaczego zęby bolą, należy znać ich podstawową anatomię. Przyjrzyjmy się nieco tej kwestii.
Najsłynniejsza tkanka zębów – szkliwo
Pierwszą i najbardziej rozpoznawalną tkanką zęba jest szkliwo. To cienka powłoka pokrywająca koronę, która ma za zadanie chronić wszystkie głębsze struktury. Jest ona najtwardszą substancją w ludzkim ciele, a można ją porównać np. do apatytu lub ortoklazu.
Mimo swojej wytrzymałości szkliwo jest podatne na erozję wywoływaną działaniem kwaśnych substancji pojawiających się w jamie ustnej. Po długotrwałym wystawieniu na ich działanie tkanka zaczyna ulegać uszkodzeniom, odkrywając głębszą zębinę, a w skrajnych przypadkach nawet miazgę. Towarzyszy temu silny ból, znacznie utrudniający np. spożywanie posiłków.
Zębina
Ochrania miazgę zęba przed czynnikami zewnętrznymi oraz przenikaniem bakterii. Naturalnie ma ona szarawą lub żółtawą barwę, jednak zależy to w dużej mierze od trybu życia czy uwarunkowań genetycznych. Dzięki swojemu uzębieniu jest wrażliwa na wysokie lub niskie temperatury.
Od zębiny zależy kolor uzębienia. Ze względu na porowatą strukturę jest ona podatna na różnego rodzaju przebarwienia, szczególnie przy regularnym spożywaniu produktów pokroju kawy, herbaty, czerwonego wina czy wielu owoców (wiśni, malin, porzeczek). Barwę zębiny można poprawić za pomocą profesjonalnych zabiegów wybielania, przeprowadzanych przez higienistkę stomatologiczną.
Miazga zęba
Miazga to mocno unerwiona oraz unaczyniona tkanka wypełniająca ząb, a jej głównym zadaniem jest dostarczanie mu niezbędnych składników odżywczych. W porównaniu do szkliwa czy zębiny jest niezwykle delikatna i zalicza się do tkanek łącznych galaretowatych. To właśnie przez problemy związane z miazgą odczuwamy ból zębów.
Dlaczego ząb boli?
Powodów może być kilka, pierwszym z nich są uszkodzenia mechaniczne szkliwa. Samo w sobie nie jest ono unerwione i nie jest źródłem bólu, jednakże podrażnieniom ulega wówczas zębina. Bolesne odczucia mogą pojawić się przy dotyku lub spożywaniu gorących bądź zimnych pokarmów.
Znacznie silniejszy ból pojawia się podczas stanu zapalnego miazgi. Wynika on z przenikania bakterii próchnicy do tkanki, a wymaga najczęściej leczenia kanałowego. Kiedy miazga ulegnie zapaleniu, należy ją usunąć podczas popularnej „kanałówki” – w takiej sytuacji wypełnia się ząb ciekłą gutaperką, która utrzymuje anatomiczną strukturę zęba.
Zauważmy, że ból zęba może wynikać nie tylko z problemów dotykających bezpośrednio jego tkanek. Nadwrażliwość na ciepło i zimno może pojawić się także z powodu obnażenia szyjek zębowych, będącą efektem recesji dziąseł. Jakakolwiek nie byłaby przyczyna, odczuwając ból zębów, należy czym prędzej skonsultować się z dentystą, który określi źródło kłopotu.
Umów się na wizytę!
Jeśli boli Cię ząb, nie ma co zwlekać. Może to być zwiastun problemu, który z czasem doprowadzi do rozwoju poważnych problemów, wymagających ostatecznie przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów. Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer +48 530 433 433 lub wypełnij formularz.