Korony i mosty to uzupełnienia protetyczne. Pozwalają odbudować braki zębowe. Stosuje się je jednak w innych sytuacjach i mają odmienną charakterystykę. Czy się różnią? W jakich przypadkach zalecane jest zastosowanie korony protetycznej, a w jakich most protetyczny znajduje zastosowanie?
Korona protetyczna – kiedy się stosuje?
Korona to uzupełnienie protetyczne nasadzane na uszkodzony ząb lub na implant. Ma więc formę pewnego rodzaju nakładki na pozostały w jamie ustnej filar zęba bądź implant.
Pełni funkcje wzmacniające oraz estetyczne. Umożliwia nadanie odbudowanemu zębowi pożądanego kształtu i koloru (dentysta dopasowuje odcień korony protetycznej w taki sposób, by jak najlepiej pasował on do barwy naturalnych zębów Pacjenta).
Korona protetyczna to uzupełnienie stosowane w przypadku zębów zniszczonych chorobowo, złamanych i przebarwionych, oraz takich, w których występują duże ubytki – dziury i ukruszenia (może więc ona zastąpić wypełnienie dużych rozmiarów). Stosuje się tego rodzaju uzupełnienie, żeby naprawić złamany ząb czy zabezpieczyć słaby ząb naturalny. Korony protetyczne mogą być też założone ze względów ściśle estetycznych, jeżeli Pacjentowi nie odpowiada kształt i kolor jego koron naturalnych.
Ważne jest to, że koronę zakłada się na ząb wyleczony i dobrze trzymający się w zębodole. Może to być również ząb martwy po odpowiednim wcześniejszym przygotowaniu. Zakładanie korony na ząb osłabiony mija się z celem – jest obarczone dużym ryzykiem i może w efekcie doprowadzić do uszkodzenia zęba. Na taki zniszczony ząb można założyć koronę dopiero, gdy się go odpowiednio przygotuje, czyli wesprze całą rekonstrukcję wkładem koronowo-korzeniowym.
Po przeleczeniu zęba i ewentualnym wzmocnieniu go wspomnianym wkładem trzeba go oszlifować w ten sposób, by umożliwić założenie korony. Chodzi tu o to, że ściany korony protetycznej mają około półtora milimetra grubości, dlatego wymiary zęba muszą zostać o tyle zmniejszone – inaczej nie będzie dla niej miejsca. Ząb wraz z koroną powinien odpowiednio wypełniać przestrzeń między innymi przylegającymi do niego zębami.
Po oszlifowaniu zęba pobiera się od Pacjenta wycisk protetyczny obejmujący przyległe i przeciwstawne zęby. Na tej podstawie wykonana zostanie spersonalizowana korona.
Most protetyczny – kiedy się stosuje?
Korona służy zatem do odbudowy protetycznej zęba, który tkwi w zębodole. W przypadku mostu sytuacja wygląda inaczej – stosuje się go, gdy zębów brakuje, przy czym jeden most może zastąpić zęby w przypadku kilku sąsiadujących ze sobą braków zębowych. Most składa się właściwie z kilku złączonych ze sobą koron.
Luka w uzębieniu może zostać wypełniona mostem, jeżeli po obu jej stronach znajdują się zęby filarowe, na których zostanie osadzone przęsło mostu.
Rolę takich filarów mogą pełnić naturalne zdrowe zęby Pacjenta albo korony protetyczne zamocowane na implantach. Jeżeli filarami są zęby naturalne, muszą zostać oszlifowane. Następnie pobierany jest wycisk lub skan, by w laboratorium protetycznym można było wykonać most dostosowany do uzębienia Pacjenta.
Jedną z największych zalet mostów protetycznych jest możliwość odbudowania “za jednym zamachem” dłuższych braków w łukach zębowych. Nie mniej ważne jest jednak też to, że dzięki mostowi siły żucia są przenoszone na ozębną zębów filarowych, co w znaczący sposób zwiększa funkcjonalność jamy ustnej i komfort Pacjenta.
Co możesz teraz zrobić?
Masz zniszczony ząb, który potrzebuje uzupełnienia za pomocą korony protetycznej? A może większą lukę w łuku zębowym i przydałaby się rekonstrukcja z zastosowaniem mostu protetycznego? Przyjdź do Tatra-Med, a dobierzemy odpowiednie rozwiązanie Twoich stomatologicznych problemów. Przekonaj się, że rekonstrukcja uzębienia jest w zasięgu ręki. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 530 433 433 lub wypełniając formularz.