W dzisiejszych czasach leczenie ortodontyczne cieszy się dużą popularnością. Niezależnie od wieku, każdy chce wyglądać atrakcyjnie i jak najdłużej zachować młody wygląd, którego istotnym elementem jest piękny uśmiech. Problem krzywych zębów to jednak nie tylko estetyka. Wady uzębienia negatywnie wpływają na wiele aspektów naszego życia, m.in. powodują dyskomfort podczas gryzienia i przeżuwania twardych pokarmów, utrudniają codzienną higienę i wywołują groźne schorzenia w jamie ustnej, które mogą zakończyć się nawet utratą naturalnego uzębienia. Jednak, pomimo stale poszerzanej świadomości Pacjentów związanej z korektą wad zgryzu oraz dostępnością cenową, wiele osób ma poważne obawy przed wizytą u ortodonty. Wątpliwości te wynikają z wielu szkodliwych mitów i stereotypów związanych z użytkowaniem aparatów nazębnych.
Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym z nich, mogą bowiem zaważyć o zdrowiu i estetyce naszego uśmiechu.
1. Leczenie ortodontyczne jest efektywne tylko w młodym wieku – MIT
To jeden z najpopularniejszych mitów. Wiele osób z problemami ortodontycznymi wychodzi z błędnego przekonania, że jest już za późno na leczenie. Do tego często dochodzi uczucie wstydu, związane z użytkowaniem aparatu nazębnego. Takie podejście jest oczywiście błędne i co gorsze może skutkować wieloma poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Leczenie ortodontyczne cechuje się wysoką skutecznością w każdym wieku. Istnieje wiele metod, umożliwiających korektę zgryzu dostosowaną u osób dojrzałych. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dorosłych Pacjentów proces ten może trwać dłużej, niż u dzieci czy młodzieży ze względu na zakończenie wzrostu struktur kostnych.
2. Noszenie aparatu ortodontycznego wiąże się z koniecznością zmiany nawyków żywieniowych – FAKT
Użytkowanie aparatu nazębnego wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które dotyczą spożywania produktów twardych i kleistych. Stanowią one duże zagrożenie, ponieważ mogą uszkodzić aparat i znacznie utrudnić codzienną higienę uzębienia. Dlatego dobrze jest z nich całkowicie zrezygnować w trakcie leczenia. Ważne jest również to, aby na czas noszenia aparatu zrezygnować z gumy do żucia.
3. Korekta wady zgryzu jest bardzo kosztowna – MIT
Aktualnie na rynku istnieje zróżnicowana oferta cenowa aparatów ortodontycznych, których koszt zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości Pacjenta oraz konkretnych wskazań lekarza. Warto w tej kwestii skorzystać z profesjonalnej porady, który w oparciu o konkretną sytuację Pacjenta dobierze najlepszą metodę leczenia.
4. Aparat ortodontyczny może być niewidoczny na zębach – FAKT
Współczesna ortodoncja umożliwia dobór aparatu nazębnego, który zapewnia w pełni komfortowe i nisko inwazyjne leczenie. Dla osób dorosłych, z umiarkowaną wadą zgryzu, którym zależy na komforcie i dyskrecji proponujemy niewidoczne nakładki. Jest to bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Pacjent nakłada je na zęby samodzielnie i może w dowolnym momencie je ściągać np. do spożywania posiłków i higieny. Ta metoda korekty wad zgryzu ma jeszcze jeden atut – zwykle skraca czas leczenia nawet kilka miesięcy. Korzystnym rozwiązaniem są również dostępne na rynku aparaty lingwalne, które przykleja się na wewnętrzną stronę zębów.
5. Krzywe zęby to tylko problem estetyczny – MIT
Prawidłowe ustawienie zębów ułatwia codzienną higienę jamy ustnej i minimalizuje ryzyko chorób przyzębia, które często wynikają z niewłaściwej higieny. Ponadto osoby z prawidłowym zgryzem odpowiednio rozdrabniają pokarmy, co nie obciąża ich układu trawiennego i nie powoduje dolegliwości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Zatem przywrócenie pełnej funkcjonalności i zdrowia w jamie ustnej jest niezwykle istotnym aspektem leczenia ortodontycznego. Warto również zwrócić uwagę na sferę psychiczną osób borykających się z rozmaitymi wadami zgryzu. Krzywe zęby często są źródłem dużych kompleksów i znacząco wpływają na kontakty prywatne i zawodowe. Niższa samoocena i brak pewności siebie są nader często spotykane wśród osób z wadami zgryzu. Dzięki udanej terapii ortodontycznej czują się dużo atrakcyjniejsi, co przekłada się na lepsze relacje z otoczeniem oraz nowe możliwości zawodowe.
6. Podczas leczenia należy szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej – FAKT
Należy zwrócić szczególną uwagę na czyszczenie zębów, ponieważ podczas leczenia aparatem szczątki jedzenia łatwiej gromadzą w trudno dostępnych miejscach. Dlatego zalecane jest używanie specjalnych artykułów higienicznych – nici dentystycznych i szczoteczek między zębowych dedykowanych osobom noszącym aparaty nazębne. Istotne są również regularne zabiegi gabinetowe – średnio co 3-4 miesiące, co umożliwia zachowanie odpowiedniej higieny w jamie ustnej.
7. Aparat ortodontyczny aktywuję bramkę na lotnisku – MIT
Aparaty ortodontyczne nie wywołują efektu magnetycznego, podobnie jak implanty. Z uwagi na niewielki rozmiar, nie są w stanie pobudzić czujników punktu kontrolnego na lotnisku. Dlatego bez żadnych obaw osoby w trakcie leczenia ortodontycznego mogą odbywać podróże lotnicze.
8. Noszenie aparatu ortodontycznego wiąże się z bólem – MIT
To stwierdzenie nie do końca jest słuszne, aczkolwiek użytkowanie aparatów nazębnych dla wielu osób może wiązać się z dyskomfortem i przejściowymi dolegliwościami. Aby skorygować kształt zgryzu konieczne jest działanie siły, umożliwiające przesunięcie zębów do ich naturalnego położenia w jamie ustnej. Ich przemieszczanie może wywoływać uczucie dyskomfortu, jednak nie wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi. Dotyczy to szczególnie użytkowania stałych aparatów nazębnych, do których noszenia Pacjent musi się przyzwyczaić. Pewien dyskomfort może pojawić się szczególnie na początku terapii 2-3 dni od założenia aparatu szczególnie podczas gryzienia twardych pokarmów. Jednak wiele zależy od indywidualnego progu bólu każdego Pacjenta. Uczucie dyskomfortu może pojawić się również po wizytach kontrolnych, których celem jest aktywowanie aparatu. Zdarzają się również sytuacje, że tuż po założeniu aparatu jego odstające elementy podrażniają błonę śluzową warg lub policzków. Aby zniwelować wszelkie dolegliwości stosuje się specjalne ortodontyczne woski ochronne, które skutecznie radzą sobie z bólem do czasu, kiedy Pacjent nie zaadaptuje się do nieznacznie zmienionego ułożenia metalowych części.
Umów się na wizytę!
Borykasz się z wadą zgryzu, która utrudnia Ci komfort codziennego funkcjonowania? Marzysz o atrakcyjnym i zdrowym uśmiechu, ale obawiasz się, że jest już za późno na podjęcie leczenia? Nic bardziej błędnego! Skuteczne leczenie ortodontyczne można podjąć w każdym wieku, dlatego nie warto odwlekać tej decyzji. Umów się na wizytę! Im wcześniej wdrożymy odpowiednią dla Ciebie metodę leczenia, tym szybciej odzyskasz zdrowie i estetyczny wygląd uzębienia. Nasi eksperci, w oparciu o rzetelną diagnostykę oraz indywidualne preferencje dobiorą dla Ciebie odpowiedni rodzaj aparatu. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 530 433 433 lub wypełniając formularz.