Dzięki implantom można odbudować uzębienie w sposób doskonalszy, niż da się to osiągnąć, stosując inne metody. Dlaczego implanty tak dobrze się spisują? Część tajemnicy tkwi w ich budowie. W dzisiejszym wpisie omówimy kolejno części, z jakich składa się implant. Zajmiemy się też materiałem, z którego implanty są wykonane
Filar
Filar jest korzeniem implantu, jego główną częścią wszczepianą w kość żuchwy lub szczęki. Z tego względu nazywa się go też innymi nazwami: wszczep, implant wewnątrzkostny. Rolą, jaką spełnia, jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba.
Jeśli chodzi o wygląd, filar implantu przypomina niewielką śrubkę. Podobieństwo nie jest przypadkowe – gwintowana powierzchnia umożliwia wkręcenie filaru w kość. Na tym właśnie polega zabieg implantacji.
Po wszczepieniu następuje osteointegracja, czyli integracja filaru z kością. To proces, który trwa około pół roku. Nieco szybciej przebiega w przypadku żuchwy (3-4 miesiące), a w szczęce zajmuje trochę więcej czasu (5-6 miesięcy). Przez ten czas filar implantu jest obrastany przez tkankę kostną. Dzięki temu może przejąć funkcje korzenia zębowego i stać się stabilną podstawą dla rekonstrukcji protetycznej.
Łącznik
Łącznik jest elementem umieszczonym między filarem, a koroną protetyczną. Spełnia on więc rolę szyjki zębowej, łączącej korzeń i koronę zęba. To dzięki niemu możliwe jest umocowanie na filarze uzupełnienia protetycznego. To łącznik również odpowiada za stabilność i wytrzymałość potrzebne takiej konstrukcji.
Łączniki są dostępne w różnych rodzajach, dzięki czemu lekarz ma duży wybór i może dobrze dopasować ten element do sytuacji konkretnego Pacjenta. Przy dobieraniu łącznika zwraca uwagę szczególnie na takie czynniki jak miejsce założenia implantu, kąt jego nachylenia oraz zakres leczenia, czyli to, czy obejmuje ono tylko pojedyncze czy też rozległe ubytki zębowe.
Korona protetyczna
Korona protetyczna to element umiejscowiony nad linią dziąsła, zastępujący naturalną koronę zębową. Odwzorowuje on ją zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Korona protetyczna może być wykonana z porcelany na cyrkonowej podbudowie, kompozytu albo być pełnoceramiczna.
Z jakiego materiału wykonuje się implanty?
Najczęstszym materiałem, z którego wykonywane są implanty, jest tytan. Ma on właściwości sprawiające, że znakomicie spisuje się on w tej roli. Znaczenie ma zwłaszcza duża wytrzymałość tytanu. Warto wiedzieć, że implanty są dzień w dzień poddawane obciążeniom związanym z gryzieniem i żuciem pokarmu – takim samym, jakie muszą znosić naturalne korzenie zębowe. Tytan zresztą odporny jest nie tylko na obciążenia mechaniczne, ale też na korozję – i to także ma duże znaczenie dla implantów.
Inną ważną cechą tego metalu jest jego biozgodność. Jako materiał biokompatybilny, jest on w pełni tolerowany przez organizm. Nie jest zatem traktowany jako ciało obce. Organizm nie odrzuca go, a co więcej, tytan nie wywołuje reakcji alergicznych ani stanów zapalnych.
Co możesz teraz zrobić?
Aby dowiedzieć się więcej o implantach i leczeniu implantoprotetycznym, odwiedź Tatra-Med. Na wizytę u nas możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 530 433 433 bądź wypełniając formularz.