Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia jamy ustnej jet regularne korzystanie z wizyt kontrolnych i higienizacyjnych, które, umożliwiają ekspertowi usunięcie groźnych osadów odpowiedzialnych za rozwój przeróżnych chorób dotykających zęby oraz tkanki jamy ustnej. Polegają one na dokładnym przeglądzie uzębienia, a także wykonaniu kilku komfortowych zabiegów profilaktycznych, zapewniających uśmiechowi bezpieczeństwo w przyszłości.
Wizyta kontrolna – jaki jest jej przebieg i ile trwa?
Wizyta kontrolna służy okresowej weryfikacji stanu uzębienia Pacjenta. Przeprowadza ją stomatolog, który dokładnie ocenia kondycję zębów oraz otaczających je tkanek miękkich, poszukując wszelkich niepokojących zmian. Dentyści Tatra-Med posługują się przy tym kamerą wewnątrzustną, przekazującą obraz na ekran monitora i umożliwiającą znaczne powiększenie interesującej ich części jamy ustnej. Cała procedura trwa przeważnie około 15 minut (jednak przy części przypadków może ulec nieznacznemu wydłużeniu), a w razie wykrycia problemów dentysta przystępuje do określenia potencjalnego rozwiązania wraz z możliwymi alternatywami. Tego rodzaju wizyty powinno się przeprowadzać przynajmniej 2 razy do roku, a zatem średnio co 6 miesięcy.
Kompleksowa higienizacja jamy ustnej
Podobnie jak w przypadku kontrolnych konsultacji z dentystą, Pacjenci powinni równie często (przynajmniej raz na 6 miesięcy) zgłaszać się na wizyty higienizacyjne. Przeprowadzane przez wykwalifikowaną higienistkę zabiegi profilaktyczne mają ogromne znaczenie dla jamy ustnej, gdyż służą eliminacji groźnych osadów niszczących uzębienie, na czele z kamieniem nazębnym.
Kamień nazębny to wytrzymała struktura osadzająca się na powierzchni zębów, poniżej linii dziąseł. Stanowi on doskonałe środowisko dla bakterii próchnicy, które pod wpływem cukrów wydzielają kwaśne substancje podrażniające przyzębie oraz powodujące erozję szkliwa. Ostatecznym efektem ich oddziaływania może być paradontoza lub wspomniana próchnica, czyli najczęstsze choroby odpowiadające za utratę zębów.
Oto podstawowe zabiegi, które wykonuje się w ramach higienizacji::
- skaling ultradźwiękami – specjalne urządzenie (skaler) emituje ultradźwięki w stronę powierzchni zębów, przez co nawarstwiony na nich kamień nazębny ulega drganiom i zaczyna pękać. Wówczas bardzo łatwo można go usunąć, a dzięki niewielkiej inwazyjności zabiegu zastosowanie znieczulenia nie jest konieczne;
- piaskowanie – higienistka stomatologiczna kieruje na zęby mieszankę wody i specjalnego proszku dentystycznego wyrzucaną pod ciśnieniem. Usuwa ona z ich powierzchni pozostałe osady lub resztki kamienia nazębnego oraz dostarcza szkliwu fluor, wzmacniający jego strukturę;
- polerowanie – za pomocą specjalnych szczoteczek lub gumek higienistka wygładza powierzchnię szkliwa i nadaje mu tym samym większego połysku. Po polerowaniu wygląd zębów ulega znacznemu odświeżeniu;
- fluoryzacja – jest zabiegiem wykonywanym głównie w przypadku dzieci, jednak przy odpowiednich wskazaniach (np. niedoborach fluoru) mogą skorzystać z niego także dorośli Pacjenci. Procedura polega na pokryciu powierzchni zębów preparatem o dużej zawartości fluoru. Szkliwo zostaje wzmocnione, co wpływa na jego zdolność obrony przed próchnicą.
Dlaczego warto regularnie uczęszczać do dentysty?
Okresowe wizyty w gabinecie stomatologicznym długofalowo przyniosą ogromne korzyści. Przede wszystkim jest to możliwość ułatwienia, a czasami nawet uniknięcia leczenia. Ponieważ dentysta wcześnie lokalizuje zalążki problemów, natychmiastowo wdrażając odpowiednie rozwiązanie i zapobiegając rozwojowi choroby. Oszczędza to Pacjentowi wiele stresu czy nawet kosztów, które wiążą się z koniecznością przeprowadzenia odpowiednich zabiegów.
Umów się na wizytę w Tatra-Med!
Jeśli chcesz zapewnić swojemu uśmiechowi zdrowie na najbliższe lata, umów się na wizytę w klinice Tatra-Med! Nasz doświadczony zespół ekspertów przeprowadza kompleksowe leczenie stomatologiczne należące z zakresu różnych dziedzin stomatologii, co pozwala na wielopoziomowe ujęcie problemu. Możesz się z nami skontaktować, zadzwoń pod numer +48 530 433 433 lub wypełnij formularz.