Warto odbudować braki zębowe – to ważne zarówno dla funkcjonalności jamy ustnej, jak i dla estetyki uśmiechu. Jednym ze sposobów, by tego dokonać, są stałe protezy. W jaki sposób działają i czym różnią się od protez ruchomych?
Czym wyróżniają się stałe protezy?
Uzupełnienia protetyczne, służące do odbudowy braków zębowych, dzielimy na ruchome i stałe. Uzupełnienia ruchome Pacjent samodzielnie wkłada i wyjmuje z jamy ustnej. Protezy stałe natomiast różnią się od nich tym, że są mocowane trwale. Są one osadzane na filarach. Do tego celu wykorzystuje się zęby własne Pacjenta (muszą one jednak być w odpowiednim stanie) albo implanty, czyli niewielkie tytanowe elementy, które wszczepia się w kość żuchwy lub szczęki. Ponieważ tytan jest tworzywem biozgodnym, nie jest on traktowany przez organizm jako ciało obce. Implanty integrują się więc z tkanką kostną, są przez nią obrastane i w ten sposób stają się stabilną podstawą pod uzupełnienie protetyczne.
Protezy stałe, a stabilność
Jednym z największych problemów, z którymi mierzą się użytkownicy protez ruchomych, jest to, że mogą one przemieszczać się w jamie ustnej, a w pewnych sytuacjach zdarza się nawet, że wypadają – może się to przytrafić na przykład podczas mówienia, śmiechu czy kichania. Przemieszczająca się proteza wiąże się z dyskomfortem, a ryzyko jej wypadnięcia może zniechęcać do aktywnego życia towarzyskiego.
Ten problem nie dotyczy protez stałych. Trwałe umocowanie zapewnia im stabilność, co dla Pacjenta oznacza komfort – zarówno fizyczny (czuje się z protezą, jak z własnymi zębami), jak i psychiczny (czuje się pewniej w towarzystwie).
Funkcjonalność jamy ustnej
Kolejnym wyróżnikiem stałych protez jest sposób, w jaki pracują, zastępując naturalne zęby. Protezy ruchome co prawda odbudowują i poprawiają funkcję żucia, mowy oraz estetykę, ale nie zapewniają komfortu użytkowania. Inaczej jest z protezami stałymi. Dzięki temu, że są osadzone na zębach lub zastępujących je implantach, przywracają jamie ustnej pełną funkcjonalność. Dlatego gdy tylko jest to możliwe, są one dla pacjenta najlepszym wyborem.
Protezy stałe, a zanik kości
Braki zębowe mają niekorzystny wpływ na tkankę kostną żuchwy i szczęki. Gdy brakuje nawet jednego zęba, przestają być na nią w tym miejscu przenoszone siły żucia. A ponieważ nie jest ona już angażowana do tego procesu, zaczyna ulegać atrofii, czyli stopniowemu zanikowi.
Najmniej korzystnym rodzajem uzupełnienia braków zębowych są protezy ruchome osiadające, które przenoszą siły żucia na śluzówkę, a nie na kość. W efekcie zanik kości postępuje. Może dojść do stopniowej resorpcji wyrostka zębodołowego, osiadania protezy, a nawet zmiany rysów twarzy.
Dlatego też przypadku częściowych braków uzębienia, uzupełnienia stałe, oparte na zębach Pacjenta lub implantach, są zawsze najkorzystniejszym sposobem odbudowy. Zapewniają one najbardziej fizjologiczne przenoszenie sił żucia oraz najwyższy komfort użytkowania.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o stałych protezach, zapraszamy do Tatra-Med. Doradzimy Ci, jakie uzupełnienie protetyczne najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 433 433 lub wypełniając formularz.