Do leczenia implantologicznego nie można przystępować z marszu. Aby przeprowadzić je skutecznie i bezpiecznie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Na czym ono polega? Jakie badania są potrzebne?
Wywiad lekarski
W ramach przygotowania do wszczepienia implantów na początek przeprowadza się wywiad lekarski. Odbywa się to podczas wizyty konsultacyjnej. Dzięki wywiadowi lekarskiemu można podjąć właściwą decyzję o leczeniu oraz wybrać odpowiedni sposób jego przeprowadzenia.
W jaki sposób odbywa się wywiad lekarski? Lekarz zadaje Pacjentowi pytania dotyczące jego ogólnego stanu zdrowia. Kładzie przy tym szczególny nacisk na choroby przewlekłe. To bardzo istotne dlatego, że niektóre z tych chorób stanowią przeciwwskazanie do przeprowadzenia implantacji lub do określonych zabiegów czy metod jej przeprowadzenia. W grupie takich chorób znajdują się przede wszystkim: zaburzenia krzepnięcia krwi, osteoporoza, cukrzyca, choroby tarczycy, płuc, serca, nerek i wątroby.
Jeżeli Pacjent jest palaczem, będzie musiał odpowiedzieć na dodatkowe pytania. To dlatego, że palenie papierosów osłabia zdolności regeneracyjne tkanki miękkiej, a w leczeniu implantologicznym ma to ogromne znaczenie.
Badania kliniczne
Aby odpowiednio zaplanować leczenie implantologiczne, lekarz przeprowadza również przegląd stomatologiczny. Pod tą nazwą kryje się dokładne zbadanie i ocenienie stanu zdrowia jamy ustnej. Lekarz sprawdza zatem stan zębów pod kątem występowania ubytków (próchnicowego pochodzenia i nie tylko), płytki i kamienia nazębnego. Bada również pozycję zębów względem siebie oraz ich ułożenie w kościach szczęki, czyli takie cechy jak nachylenie, czy ewentualne przesunięcia i stłoczenia.
Badaniu poddawane są też tkanki miękkie. Sprawdza się między innymi ruchomość błony śluzowej, jej strukturę i kolor, występowanie blizn i owrzodzeń. Lekarz sprawdza stan przyzębia pod względem występowania patologicznych kieszonek dziąsłowych i ewentualnego krwawienia.
Miejsca, w których mają zostać wszczepione implanty, bada się wyjątkowo skrupulatnie – sprawdzane są rozmiary wyrostka, ubytki kości, odległości między zębami graniczącymi i od ważnych struktur anatomicznych (chodzi przede wszystkim o nerwy). Oceniane są również ogólne warunki zgryzowe.
Planowanie leczenia
Po diagnostyce stomatolog przechodzi do szczegółowego zaplanowania leczenia. Stworzy specjalny dokument, który będzie zawierał spis wszystkich zabiegów i czynności wykonywanych w ramach całego procesu. Będą one ułożone chronologiczne oraz zostaną krótko opisane, aby nie pojawiły się żadne wątpliwości.
Wszelkie zabiegi są wdrażane dopiero po jasnej akceptacji planu leczenia przez Pacjenta. Wówczas rejestratorki umawiają konkretne wizyty, dopasowując terminy w taki sposób, aby odpowiadały możliwościom leczonej osoby.
Badania laboratoryjne
W razie konieczności lekarz może zlecić wykonanie dodatkowo badań laboratoryjnych. Najczęściej obejmują one morfologię krwi, poziom witaminy D3, sodu, wapnia, potasu i hormonów TSH, T3 i T4.
Badania radiologiczne
Badania radiologiczne umożliwiają trafną i dokładną ocenę warunków kostnych Pacjenta. W tym celu wykonywane jest zdjęcie tomograficzne, dające trójwymiarowy obraz badanego obszaru. Na jego podstawie lekarz poznaje szczegółowo stan uzębienia Pacjenta, stan i gęstość jego kości, grubość błony śluzowej, wysokość wyrostka zębodołowego, przebieg dolnego nerwu zębodołowego. Dzięki temu może on zaplanować zabieg w taki sposób, aby implantacja nie tylko była skuteczna, ale także została przeprowadzona tak, by zapewnić Pacjentowi jak największe bezpieczeństwo.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o implantacji i potrzebnych badaniach, zapraszamy do Tatra-Med. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 433 433 bądź wypełniając formularz.