Leczenie pod narkozą
Leczenie zębów jest źródłem stresu dla niektórych Pacjentów, którzy panicznie obawiają się bólu i dyskomfortu. Ale w dzisiejszych czasach leczenie stomatologiczne wcale nie musi być bolesne. Stosowane obecnie w stomatologii nowoczesne technologie pozwalają na używanie znieczuleń nowej generacji – w naszej klinice na przykład korzystamy z komputerowego znieczulenia, w którym mikroprocesor odpowiada za dostarczenie odpowiedniej ilości środka znieczulającego, co pozwala wyeliminować efekty uboczne obecne niekiedy przy tradycyjnym znieczuleniu, takie jak powodujące dyskomfort nagłe rozpieranie tkanek. Obecne możliwości medycyny i nowoczesne podejście do leczenia przekładają się na to, że cały proces zostaje poprzedzony cyfrową diagnostyką i w oparciu o nią jest zaplanowany od początku do końca. W ten sposób ryzyko zaistnienia utrudniających leczenie nieprzewidzianych sytuacji zostaje ograniczone do minimum, a samo leczenie przebiega w sposób planowy, bezpieczny i komfortowy.
Nie ma zatem powodu, by poddawać się lękowi i stronić od dentysty. Zęby można leczyć w taki sposób, aby Pacjent niczego nawet nie poczuł. Dodatkowo komfortowa atmosfera i nasz zespół podchodzący do Pacjenta z empatią przekładają się na możliwie bezstresową wizytę.
Ale znieczulenie miejscowe nie dla każdego jest wystarczające. Gdy Pacjent wykazuje szczególnie silny lęk lub gdy konieczne jest przeprowadzenie bardziej skomplikowanego i inwazyjnego zabiegu, dobrym rozwiązaniem okazuje się narkoza.
Na czym polega narkoza?
Narkoza to znieczulenie ogólne. Polega ona na tym, że dożylnie aplikowane są leki, które wprawiają Pacjenta w stan głębokiego snu, podczas którego nie odczuwa on bólu, stresu ani dyskomfortu. Należy nadmienić, że nad przebiegiem zabiegu aż do zakończenia działania znieczulenia ogólnego czuwa wykwalifikowany zespół anestezjologiczny, a zastosowane w tym procesie leki są dla zdrowia Pacjenta bezpieczne – to substancje niewywołujące pozabiegowych efektów ubocznych.
Jakie zabiegi wykonywane są pod narkozą?
Jak wspomnieliśmy, w przypadku rutynowego leczenia zębów narkoza nie jest konieczna – w zupełności wystarczy znieczulenie miejscowe. Jednak wiele zależy tu od Pacjenta i jego podejścia do leczenia. Jeżeli lęk i dyskomfort stanowią dla niego poważną przeszkodę, to narkozę można zastosować nawet przy standardowym leczeniu zachowawczym lub kanałowym.
Wypełnij i wyślij formularz, aby zapisać się na konsultację. Po wysłaniu formularza nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą, aby dobrać dogodny termin wizyty.
Dla kogo leczenie zębów w narkozie?
Narkoza jest stosowana w leczeniu stomatologicznym między innymi w przypadku Pacjentów cierpiących na dentofobię, czyli odczuwających paniczny lęk przed wizytą u dentysty. Inna grupa Pacjentów, u których znieczulenie ogólne jest wskazane, to niepotrafiące współpracować z lekarzem dzieci, u których trzeba przeprowadzić rozległe zabiegi stomatologiczne. Narkozę stosuje się też u Pacjentów, którym choroba uniemożliwia kontakt i współpracę z lekarzem.
Inną grupą odpowiednią do narkozy są Pacjenci, u których konieczne jest wykonanie ekstrakcji lub przeleczenie kilku zębów znajdujących się w różnych obszarach jamy ustnej. Do znieczulenia ogólnego kwalifikują się także Pacjenci uczuleni na środki stosowane w znieczuleniu miejscowym, a także osoby z rozlanymi stanami zapalnymi w okolicy szczękowo-twarzowej (tutaj proces zapalny może dezaktywować stosowane w znieczuleniu miejscowym środki). Niektórzy Pacjenci cierpią na ogólnoustrojowe choroby (na przykład neurologiczne bądź kardiologiczne), w których stres może wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia – w takim przypadku również zaleca się narkozę.
Jakie są zalety leczenia zębów pod narkozą?
Z punktu widzenia Pacjenta chyba największą zaletą jest całkowity brak bólu i świadomości przeprowadzanego zabiegu. Pacjent zostaje wprowadzony w stan głębokiego snu, dzięki czemu nie odczuwa nieprzyjemnych bodźców związanych z przeprowadzanym zabiegiem.
Z brakiem bólu w naturalny sposób wiąże się brak stresu. Nie ukrywajmy, to właśnie obawa bólu i dyskomfortu podczas zabiegu sprawia, że wielu Pacjentów niechętnie wybiera się do dentysty i niepotrzebnie odwleka wizytę, co niekorzystnie odbija się na zdrowiu ich zębów. Świadomość, że zabieg nie będzie wiązał się z bólem i innymi przykrymi odczuciami, znacznie poprawia stosunek Pacjenta do leczenia stomatologicznego, co oczywiście jest korzystne dla zdrowia jego zębów i jamy ustnej.
Inną zaletą jest wrażenie krótkiego czasu zabiegu. Dla Pacjentów, którzy obawiają się wizyty u dentysty, czas spędzony w gabinecie nieraz wydaje się wiecznością. Dzięki znieczuleniu ogólnemu czas ten wyda się im zaledwie chwilą.
Narkoza to komfort nie tylko dla Pacjenta, ale i dla lekarza. Mając pewność, że ze strony Pacjenta nie pojawią się żadne utrudnienia, stomatolog może sprawnie przeprowadzić nawet skomplikowane zabiegi.
Ważnym plusem narkozy jest też możliwość wykonania kilku zabiegów podczas jednej wizyty. Pacjent może być utrzymywany pod narkozą nawet kilka godzin. To okazja, by zaleczyć od razu kilka ubytków. Taka procedura jest wskazana w przypadku zarówno dorosłych Pacjentów jak i dzieci (u nich wręcz szczególnie jest zalecana, z uwagi na to, że to one zwykle najbardziej boją się dentysty).
Wypełnij i wyślij formularz, aby zapisać się na konsultację. Po wysłaniu formularza nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą, aby dobrać dogodny termin wizyty.
Jak przebiega leczenie pod narkozą?
Żeby zastosować leczenie pod narkozą z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa, najpierw przeprowadzana jest niezwykle dokładna medyczna ankieta oraz weryfikacja stanu zdrowotnego Pacjenta. Na jej podstawie lekarz opracuje indywidualny plan leczenia. Pacjent otrzymuje pełną informację o przebiegu leczenia, czasie trwania i jego koszcie.
Leczenie zębów w narkozie krok po kroku
- Pacjent powinien powstrzymać się od spożywania posiłków przez przynajmniej sześć godzin przed zastosowaniem narkozy, a od picia napojów przez przynajmniej dwie godziny.
- Pacjent stawia się na wizytę. Na wstępie czeka go rozmowa z lekarzem, po czym może już zasiąść w fotelu.
- Leki aplikowane są dożylnie. Na pewien czas neutralizują one działanie ośrodkowego układu nerwowego. W efekcie Pacjent zostaje wprowadzony w głęboki sen, uodparniając się na bodźce zewnętrzne. Przy narkozie dodatkowo wykonuje się także znieczulenia miejscowe – to po to, aby po zakończeniu działania narkozy nie odczuwał on bólu będącego wynikiem podrażnienia tkanek. Proces jest bezpieczny – przez cały czas przy Pacjencie obecny jest doświadczony zespół anestezjologiczny, aby kontrolować podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddech czy ciśnienie krwi.
Jeżeli narkozie poddawane jest dziecko, jego rodzic bądź opiekun może wejść na salę zabiegową wraz z nim, i towarzyszyć mu do chwili wprowadzenia w sen – wszystko po to, by zwiększyć psychiczny komfort małego Pacjenta. Dziecko najpierw wdycha leki przez specjalną maseczkę. W ten sposób zostaje uśpione i dopiero wtedy zakładany jest wenflon, by podać resztę środków dożylnie.
Co po wybudzeniu z narkozy?
Po wybudzeniu z narkozy, funkcje życiowe i świadomość Pacjenta są sprawdzane przez anestezjologa, który roztacza nad Pacjentem opiekę do czasu, aż ten odzyska pełnię świadomości i prawidłowej percepcji. Do dwunastu godzin po przebudzeniu Pacjent powinien pozostawać pod nadzorem dorosłej osoby. Również do dwunastu godzin nie powinien prowadzić samochodu ani podejmować ważnych decyzji (takich jak zawieranie umów i podejmowanie innych zobowiązań wiążących się z prawnymi konsekwencjami). Pacjent nie powinien jeść i pić przez około trzy godziny od wybudzenia.
Umów się na wizytę!
Podsumowując, znieczulenie ogólne to dobre wyjście w sytuacji, gdy Pacjent czuje obawę i dyskomfort, utrudniający mu poddanie się stomatologicznym zabiegom, lub kiedy zabieg, któremu ma zostać poddany, jest złożony. Pamiętaj, że wizyta u dentysty nie musi wcale wiązać się z bólem i stresem. Ba, nie tylko nie musi, ale wręcz nie powinna! Leczenie pod narkozą może być dla Ciebie rozwiązaniem problemów. Zaufaj naszemu doświadczonemu zespołowi, który zadba o bezpieczeństwo i zachowanie wysokich standardów podczas przeprowadzania procedury. Skontaktuj się z nami, dzwoniąc pod numer +48 530 433 433 lub wypełniając formularz.