Nadwrażliwość zębów to częsty problem. Na czym polega i czym jest spowodowana? No i najważniejsze – czy można jakoś zaradzić temu problemowi?
Na czym polega nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość zębów jest przypadłością, w której pewne czynniki sprawiają, że zęby reagują krótkotrwałym, lecz intensywnym bólem. Czynniki wywołujące ból możemy podzielić na:
- termiczne – zęby bolą w reakcji na niską lub wysoką temperaturę, co utrudnia spożywanie ciepłych i zimnych posiłków, czasem ból uaktywnia się nawet przy wciągnięciu do ust chłodnego powietrza;
- chemiczne – ból pojawia się w reakcji na kontakt ze słodkimi lub kwaśnymi potrawami i napojami;
- dotykowe – ból może zostać wywołany na przykład przy kontakcie ze szczoteczką podczas mycia zębów.
Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?
Powodem nadwrażliwości zębów jest utrata zewnętrznej warstwy ich tkanek twardych, czyli szkliwa w części koronowej i cementu w korzeniowej. Dochodzi do niej w wyniku starcia powierzchni zębów lub odsłonięcia szyjek zębowych.
Ubytek szkliwa może być spowodowany działaniem kwasów pochodzenia wewnętrznego (na przykład przy refluksie żołądkowo-przełykowym) albo zewnętrznego (dostarczanych z pokarmem). Innym powodem są czynniki mechaniczne – starcie szkliwa może nastąpić w wyniku wad zgryzu i zgrzytania zębami, a także zbyt mocnego nacisku podczas szczotkowania zębów lub używania do tego celu szczoteczki o zbyt twardym włosiu bądź pasty o wysokim współczynniku ścieralności.
Ubytek twardych tkanek zęba powoduje, że odsłonięta zostaje zębina wraz z kanalikami zębinowymi, w których biegną wypustki nerwowe miazgi. W takiej sytuacji stają się one narażone na podrażnienie przez ruch znajdującego się w nich płynu
Jak leczyć nadwrażliwość zębów?
Jeżeli chcesz uniknąć nadwrażliwości zębów, powinieneś zastosować odpowiednie podejście do higieny jamy ustnej. Ważna jest technika mycia zębów. Nie używaj szczoteczki o twardym włosiu i nie wkładaj w szczotkowanie zbyt dużej siły. Nie myj zębów bezpośrednio po posiłku – odczekaj około pół godziny, przez ten czas zdąży się wyrównać pH w jamie ustnej i unikniesz demineralizacji szkliwa.
Ważne są regularne wizyty kontrolne u dentysty oraz higienizacyjne. Powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku, a w przypadku palaczy nawet częściej.
To należy robić, żeby zmniejszyć ryzyko nadwrażliwości. A co, jeżeli nadwrażliwość już się pojawiła? Rozwiązaniem takiego problemu może być zastosowanie specjalnej pasty. Pasty do zębów nadwrażliwych działają w różny sposób. Niektóre zmniejszają wrażliwość nerwów, a inne zamykają kanaliki zębinowe. Ważne, że pozwalają osiągnąć zamierzony efekt, czyli zniwelować odczucia bólowe. Najlepiej sprawdzają się środki, które zawierają hydroksyapatyt, argininę, fluorek cyny, azotan potasu lub amorficzny fosforan wapnia.
Przede wszystkim jednak warto odwiedzić gabinet stomatologiczny. Lekarz oceni stan tkanek twardych zęba i ustali przyczyny, z których powodu doszło do ich ubytku, a także zaproponuje optymalne rozwiązanie problemu. Doradzi wybór odpowiednich środków (na przykład remineralizujących), a jeśli nie przyniosą one poprawy, może dokonać rekonstrukcji szkliwa z użyciem materiału kompozytowego.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o nadwrażliwości zębów i jej leczeniu, odwiedź Tatra-Med. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 530 433 433 lub wypełniając formularz.