Planujesz podjąć leczenie implantologiczne, ale w tym momencie nie jest to możliwe? A może doszło u Ciebie do zaniku kości w wyniku zapalenia dziąseł? W obu przypadkach zainteresować Cię może sterowana regeneracja kości. To zabieg, który może rozwiązać te i wiele innych problemów. Dowiedz się więcej.
Kiedy zalecane jest wykonanie sterowanej regeneracji kości?
Zabieg sterowanej regeneracji kości zalecany jest wtedy, gdy doszło do zaniku kości w obrębie wyrostków zębodołowych szczęki lub żuchwy na skutek np.:
-utraty zębów – brak naturalnych zębów prowadzi do stopniowego zaniku kości,
-choroby przyzębia,
-zaniedbań w higienie jamy ustnej, prowadzących do próchnicy i chorób miazgi, czego skutkiem jest powstawanie zmian zapalnych wokół wierzchołków korzeni,
-użytkowania ruchomych protez zębowych, ponieważ wywierają nacisk na kość, co prowadzi do jej zaniku,
-urazów / złamań w obrębie wyrostków zębodołowych,
-chorób ogólnoustrojowych,
-starzenia się.
Czym jest sterowana regeneracja kości?
Sterowana regeneracja kości to technika powszechnie stosowana w medycynie regeneracyjnej, która ma na celu przywrócenie uszkodzonych lub utraconych tkanek kostnych poprzez kontrolowane procesy.
Istnieje wiele metod i strategii stosowanych w sterowanej regeneracji kości, które stosuje się zależnie od potrzeby. Proces ten opiera się na zdolności organizmu do samonaprawy, a techniki sterowanej regeneracji kości mają na celu stymulować ten naturalny proces, aby go przyspieszyć i ułatwić.
Jak wygląda sterowana regeneracja kości? Przebieg
Podczas procedury GBR (ang. guided bone regeneration), bo tak brzmi druga nazwa sterowanej regeneracji kości, najpierw usuwa się chorą tkankę. Następnie na obszarze zabiegowym umieszcza się biomateriał, który stymuluje wzrost nowej kości. Może to być m.in. naturalna (własna) kość pacjenta, materiał z banku kostnego lub syntetyczny materiał osteoindukcyjny.
Biomateriał jest następnie zabezpieczany specjalną membraną. Membrany stosowane w GBR mogą być resorbowalne (samorozpuszczalne) lub nieresorbowalne (wymagają chirurgicznego usunięcia).
Dowiedz się więcej
Sterowana regeneracja kości jest procedurą, która wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i doświadczenia ze strony stomatologa. Przed przystąpieniem do tego typu leczenia konieczne jest przeprowadzenie dokładnej oceny radiologicznej i dobranie odpowiedniej techniki zabiegowej, stąd warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem, specjalizującym się w implantologii lub chirurgii stomatologicznej, aby omówić możliwości i korzyści związane ze sterowaną regeneracją w danym przypadku. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zadzwoń na numer +48 530 433 433 lub wypełnij formularz.