Mimo znacznego postępu i coraz większej świadomości społeczeństwa na temat powagi zagadnień związanych ze zdrowiem uśmiechu, ubytki w uzębieniu są powszechnym problemem dotykającym wielu ludzi. Implant stomatologiczny zastępujący utracony korzeń zęba jest niezwykle skutecznym rozwiązaniem, zapewniającym pełną stabilność rekonstrukcji oraz przywracający pełną funkcjonalność jamy ustnej. Chociaż większość Pacjentów przeważnie posiada ogólną wiedzę na temat implantów zębów, to nie wszystkie kwestie są całkowicie przejrzyste. W dalszej części przedstawimy 5 faktów na temat implantów, aby rozwiać wszelkie wątpliwości!
Implanty zębów powstrzymają dalszą utratę zębów i rozwój wad zgryzu
Nawet pojedynczy ubytek destabilizuje siły nacisku panujące w jamie ustnej i powoduje przeciążenie niektórych partii zębów. Wynikiem tego ulegają one nadmiernemu ścieraniu, kruszeniu czy nawet łamaniu – jak łatwo się domyślić, taki stan rzeczy stopniowo prowadzi do dalszej utraty uzębienia, co stanowi klasyczny przykład efektu domina. Wszczepienie implantu wyposażonego w odpowiednią rekonstrukcję protetyczną (koronę, most lub protezę) przywróci naturalną funkcjonalność jamy ustnej oraz ochroni uśmiech przed niebezpiecznymi brakami.
Kiedy utracimy choćby jeden ząb, w jamie ustnej powstanie pusta przestrzeń, a pozostałe uzębienie zacznie się powoli przemieszczać, by wypełnić powstały ubytek (tzw. efekt Godona). Z pozoru zjawisko może wydawać się korzystne, niestety jak to zazwyczaj bywa, rzeczywistość nie jest taka kolorowa. Przesuwanie się zębów prowadzi z czasem do powstania wad zgryzu, które wymagają wdrożenia kompleksowego leczenia ortodontycznego. Zastosowanie odpowiedniej odbudowy opartej na implantach wyeliminuje problem i pozwoli cieszyć się zdrowym uśmiechem przez wiele lat.
Nie zawsze da się wszczepić implanty zębowe
Implanty stomatologiczne są rozwiązaniem kierowanym do bardzo szerokiej grupy Pacjentów, borykających się z wszelkiego rodzaju lukami w uzębieniu. Mimo to „śrubki” nie w każdym przypadku można skutecznie wszczepić – istnieją pewne przeciwwskazania, mniej lub bardziej utrudniające implantację. Najczęstszym z nich jest niedostateczna ilość kości szczęki lub żuchwy, która nie pozwala na stabilne osadzenie implantów zębowych w jamie ustnej. Przeprowadzenie odpowiednich zabiegów chirurgicznych (np. sterowanej regeneracji kości bądź podniesienia dna zatoki szczękowej) zazwyczaj rozwiązuje problem i stwarza odpowiednie warunki.
Od wszczepienia implantów zębowych odstępuje się w przypadku Pacjentów poniżej 21. roku życia – tkanki kostne ich szczęki ciągle się rozwijają, co mogłoby wywołać pewne powikłania podczas integracji „śrubek” z otaczającym kośćcem. Ważne przeciwwskazanie stanowią również przewlekłe choroby przyzębia, osteoporoza, nieunormowana cukrzyca czy przyjmowanie pewnych leków, np. psychotropowych lub regulujących krzepliwość krwi. Wówczas decyzja o przeprowadzeniu implantacji należy do stomatologa prowadzącego, który może zalecić wykonanie dodatkowych badań.
Implanty stomatologiczne pozwalają przywrócić pierwotną estetykę uśmiechu
Same w sobie implanty zębów nie rekonstruują widocznej części utraconego uzębienia, to zadanie należy do odpowiednich prac protetycznych. Przy pojedynczych brakach są to korony, w przypadku kilkukrotnych specjalne mosty, a bezzębiu – protezy. Wszystkie wymienione odbudowy wytwarza technik dentystyczny na bazie cyfrowych wycisków uzębienia, dbając o najdrobniejsze detale oraz wykorzystując najwyższej jakości materiały. Zazwyczaj jest to porcelana lub tlenek cyrkonu, dzięki którym rekonstrukcje wiernie imitują naturalne piękno tkanek zębów swym kształtem, kolorem czy zdolnością odbijania światła. Warto zauważyć, że wymienione tworzywa wyróżniają się także nieprzeciętną wytrzymałością i odpornością na przebarwienia, co pozwoli Pacjentowi komfortowo użytkować odbudowy przez wiele lat.
Implanty zębowe zapobiegają zanikowi kości jamy ustnej
Implanty zębowe są drobnymi „śrubkami” wykonanymi z tytanu lub innego biokompatybilnego materiału (zazwyczaj tlenku cyrkonu), dzięki czemu organizm traktuje je jak własną część, a otaczające tkanki kostne skutecznie się z nimi integrują. Dzięki temu kościec zapewnia sobie odpowiednie obciążenie oraz chroni się przed powolną degradacją. Efektem jest eliminacja postarzających twarz zmarszczek oraz tzw. profilu starczego, charakterystycznego dla osób w podeszłym wieku.
Zabieg wszczepiania implantów zębowych przebiega bezboleśnie
Wszczepienie implantu może przebiega ć bezboleśnie, a zasługę ma tutaj nowoczesne znieczulenie komputerowe. Jest ono zaawansowanym urządzeniem wyposażonym w mikroprocesor regulujący ciśnienie podawania środka znieczulającego, zapewniającą mu fizjologiczną prędkość wchłaniania – eliminuje to nieprzyjemne wrażenie rozpierania tkanek podczas iniekcji oraz ból podczas całej implantacji. Warto zauważyć, że znieczulenie przestaje działać zaraz po zakończeniu zabiegu, a Pacjent może swobodnie jeść i pić bez uczucia „przygryzania” wargi.
Jeżeli zdecydowany na implantację Pacjent cierpi na dentofobię, czyli paniczny lęk przed leczeniem stomatologicznym, dysponujemy skuteczną metodą walki z bólem i stresem. Jest nią znieczulenie ogólne, potocznie nazywane narkozą. Wprowadza ono leczoną osobę w stan głębokiego snu, przez co przechodzi cały zabieg nieświadoma, procedura zaś zdaje się trwać jedynie kilka sekund! Nad bezpieczeństwem czuwa doświadczony zespół anestezjologiczny, nieustannie monitorujący funkcję życiowe Pacjenta.
Umów się na wizytę!
Jeżeli chciałbyś odbudować brakujące zęby, konsultacja implantologiczna w Tatra-Med bez wątpienia pomoże Ci podjąć właściwą decyzję dotyczącą leczenia! Implanty zębów pozwalają na komfortowe rozwiązanie problemu, a dzięki prywatnemu laboratorium protetycznemu uzyskanie nowego uśmiechu jest często możliwe nawet w ciągu jednej wizyty! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 530 433 433 lub wypełniając formularz.