Wybielanie zębów jest popularnym zabiegiem stomatologicznym, budzącym duże zainteresowanie Pacjentów, chcących poprawić estetykę swojego uśmiechu. Jedną z metod jest wybielanie nakładkowe. Na czym ono polega i czy warto się na nie zdecydować?
Na czym polega wybielanie nakładkowe?
W tej metodzie wybielania zębów używa się specjalnych nakładek oraz żelu wybielającego, który aplikuje się na ich wewnętrzną stronę. Cały proces składa się z dwóch etapów. Etap gabinetowy, odbywający się u stomatologa, polega na wykonaniu odlewu obu łuków zębowych Pacjenta. Na podstawie tego odlewu zostaną wykonane nakładki indywidualnie dopasowane do uzębienia Pacjenta. Drugi etap, domowy, polega na samodzielnym użytkowaniu przez Pacjenta nakładek.
Jak przebiega wybielanie nakładkowe?
Pierwszym krokiem jest dokładna ocena stanu zębów i dziąseł Pacjenta. Jeżeli podczas skrupulatnego przeglądu zostaną wykryte ubytki, należy je wyleczyć, zanim przystąpi się do wybielania. Zakładane wypełnienia będą w tym wypadku jedynie tymczasowe, ponieważ dopiero po tym, jak przeprowadzi się wybielanie i ustabilizuje się ostateczny kolor zębów, można dobrać barwę wypełnień trwałych w taki sposób, by pasowała do zębów.
Przy zdrowych zębach można przystąpić od razu do wybielania. Nakładki, jak już wspominaliśmy, są dopasowywane indywidualnie do zębów Pacjenta, dlatego pobiera się wyciski na tak zwanych łyżkach wyciskowych. W oparciu o nie sporządza się gipsowe modele uzębienia, na podstawie których wykonywane są nakładki.
Zanim Pacjent zabierze nakładki do domu, przymierza je w gabinecie, by sprawdzić, jak się z nimi czuje i czy mu odpowiadają. Jeżeli je zaakceptuje, otrzymuje pełen zestaw nakładek oraz strzykawek zawierających substancję wybielającą w odpowiednim stężeniu. O tym, jakie stężenie jest odpowiednie, decyduje lekarz. Bierze przy tym pod uwagę czynniki takie jak obecny kolor zębów, oczekiwany kolor docelowy oraz wrażliwość zębów Pacjenta.
Samodzielne domowe wybielanie wymaga samodyscypliny. Żeby przyniosło ono właściwe rezultaty, Pacjent powinien ściśle stosować się do wytycznych lekarza. Standardowo nakładki trzeba zakładać – w zależności od rodzaju preparatu wybielającego – na całą noc lub jedynie około cztery godziny w ciągu dnia. Cały proces wybielania w domowych warunkach z użyciem nakładek może trwać od dwóch do czterech tygodni.
Wybielanie nakładkowe i co dalej?
Ale skuteczne wybielanie to dopiero połowa sukcesu – teraz trzeba jeszcze postarać się o utrzymanie jego efektu. To, jak długo zęby pozostaną bielsze, zależy od postępowania po zakończeniu wybielania. Największe znaczenie mają pierwsze dwa tygodnie. Przez ten czas (a także wcześniej, w okresie wybielania) powinno się stosować białą dietę.
Polega ona na tym, by unikać takich produktów spożywczych, które powodują przebarwienia. Co to oznacza w praktyce? Pacjent powinien na ten czas odstawić kawę, herbatę, soki owocowe i czerwone wino. Tyle, jeśli chodzi o napoje, a co z potrawami? Niektóre z nich również barwią. Należą do nich między innymi wiśnie, jagody i buraki. Trzeba na nie uważać!
Kolejną kwestią są papierosy. Palacze powinni na czas wybielania i przez pierwsze tygodnie po nim rozstać się z nałogiem. W przeciwnym razie na zębach mogą się pojawić zażółcenia i efekt estetyczny może okazać się gorszy niż przed rozpoczęciem wybielania.
Czy warto wybielać zęby nakładkowo?
Jedną z ważnych zalet wybielania nakładkowego jest możliwość rozjaśnienia zębów nawet o kilka odcieni. Plusem jest też cena – to tańsza metoda niż inne. Istotne jest również bezpieczeństwo. Używane w wybielaniu nakładkowym preparaty mają niskie stężenie substancji wybielających, toteż zwykle obywa się bez skutków ubocznych.
Minusy? To nie jest metoda dla każdego, ponieważ wymaga zaangażowania ze strony Pacjenta. Musi on dać coś od siebie, żeby wybielanie przyniosło rezultaty – pilnować, by zakładać nakładki regularnie i nosić je przez określoną ilość czasu. Jeżeli nie będzie się stosował do zaleceń stomatologa, wybielanie nie tylko się nie uda, ale wręcz kolor zębów może być gorszy niż wcześniej. Wybielanie nakładkowe przynosi dobre rezultaty, ale wtedy, gdy Pacjent postępuje zgodnie z wytycznymi.
Co możesz teraz zrobić?
Kolor Twoich zębów Cię nie zadowala? Możesz go zmienić. Wybielanie nakładkowe może się okazać odpowiednią metodą w sam raz dla Ciebie. Przyjdź do Tatra-Med i sam się o tym przekonaj. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 530 433 433 lub wypełniając formularz.